Kalcijum u Ishrani: Zašto je Ključan i Kako Ga Pravilno Unositi

Afrodita Blog 2024-07-28

Sve što treba da znate o važnosti kalcijuma za decu i odrasle, uz iskustva roditelja i savete lekara. Kako se pravilno suplementirati i izbeći probleme.

Kalcijum u Ishrani: Zašto je Ključan i Kako Ga Pravilno Unositi

Kao roditelji, često smo fokusirani na ishranu svoje dece, pokušavajući da obezbedimo sve potrebne vitamine i minerale. Međutim, ponekad nas život iznenadi situacijama koje nas podsete koliko su neke stvari zapravo bitne. Jedna od njih je kalcijum – mineral ključan za razvoj kostiju, mišića i nervnog sistema.

Lična iskustva roditelja sa nedostatkom kalcijuma

Tokom letnjeg odmora na plaži, jedna majka je doživela strah zbog neočekivane reakcije svog deteta. Dok je ležao pored nje, dete je iznenada postalo mlitavo, sa nepomičnim pogledom. U panici, pokušala je da ga "probudi", a nakon par gutljaja gaziranog pića, dete se postepeno oporavilo. Nakon konsultacija sa pedijatrom, saznala je da je uzrok bio nagli pad kalcijuma u organizmu usled toplote i intenzivne fizičke aktivnosti.

Doktorka joj je objasnila da toplota i znojenje mogu dovesti do gubitka elektrolita, uključujući kalcijum, što izaziva slabost mišića i privremenu dezorijentaciju. Takođe joj je savetovala da leti izbegava davanje čokolade deci, jer može dodatno pogoršati situaciju.

Suvišak kalcijuma takođe može biti problem

Sa druge strane, neki roditelji se suočavaju sa suviškom kalcijuma kod dece. Jedna majka je podelila iskustvo gde je njen sin imao krv u urinu, a nakon brojnih pretraga, utvrđeno je da je uzrok bio visok nivo kalcijuma. Kristali kalcijuma su stvorili ranice u mokraćnim kanalima. Ispostavilo se da je dete pilo previše mleka, a uzimao je i multivitamine bogate kalcijumom.

Ovo je podsjetnik da iako mislimo da radimo najbolje za svoju decu, preterivanje u bilo čemu može imati neželjene posledice.

Šta je kalcijum i zašto je važan?

Kalcijum je gradivni element kostiju i zuba, neophodan za mišićne kontrakcije, prenošenje nervnih signala i izlučivanje hormona. Organizam stalno koristi kalcijum iz krvi, a ako ga nema dovoljno u ishrani, uzima ga iz kostiju. Kod dece i adolescenata kosti se intenzivno grade, dok kod starijih osoba proces razgradnje postaje izraženiji, što dovodi do osteoporoze.

Najbolji izvori kalcijuma:

  • Mleko, jogurt i sirevi
  • Brokoli, kelj, karfiol
  • Soja, susam, suncokret
  • Riba sa kostima (npr. sardine)
  • Voda bogata kalcijumom

Kako se kalcijum najbolje usvaja?

Da bi se kalcijum pravilno apsorbovao, potreban je vitamin D. Takođe, bolje se usvaja u manjim količinama (do 500mg po obroku). Neki oblici kalcijuma, kao što je kalcijum citrat, apsorbuju se efikasnije od kalcijum karbonata. Osobe sa problemima sa želučanom kiselinom treba da izbegavaju citratne oblike.

Saveti za unos kalcijuma:

  • Podelite dnevnu dozu u više manjih obroka
  • Kombinujte sa vitaminom D (sunce ili suplementi)
  • Izbegavajte istovremeno uzimanje sa gvožđem ili tetraciklinima
  • Pazite na odnos kalcijuma i fosfora u ishrani

Kada suplementirati kalcijum?

Suplementacija kalcijumom može biti korisna u sledećim situacijama:

  • Kod alergija na sunce (pomaže u smanjenju osetljivosti)
  • Tokom leta, zbog pojačanog znojenja
  • Kod osoba koje ne konzumiraju mlečne proizvode
  • U menopauzi, radi prevencije osteoporoze

Međutim, suvišak kalcijuma može dovesti do stvaranja kamena u bubrezima, pa je važno ne preterivati. Uvek je bolje težiti prirodnim izvorima u ishrani.

Zaključak: Sve sa umerenošću

Kao što su iskustva roditelja pokazala, i nedostatak i višak kalcijuma mogu izazvati probleme. Ključ je u uravnoteženoj ishrani i praćenju znakova koje nam organizam šalje. Leti, posebno vodite računa o elektrolitima, a ukoliko imate sumnje, konsultujte lekara pre nego što počnete sa suplementacijom.

Da li ste imali slična iskustva sa kalcijumom? Podelite svoja zapažanja u komentarima!

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.